Práca, ale čo s takou prácou, ktorá sa dnes volá "home-office"? Klasická práca, teda zamestnanie "v ofice" je potrebným korením života. Práca doma je nudná, žiadna zmena počas dňa, celý deň (a noc) stále ten istý kolektív okolo pracovníka (rodina), tá istá stolička a počítač. Nič proti rodine, nič lepšie nemáme, ale aj denná zmena prináša zdravý stereotyp. Človek pri "homofici" prichádza aj o zdravý pracovný a spoločenský status - kolegovia (a kolegyne), plno rečí o všetkom a o ničom, nielen o práci cibrí pozornosť a úsudok. Aj na pracovisku sa vytvára stereotyp, ale hlavne, že sa to strieda s tým domácim.
Novodobým pracoviskom sú aj sociálne siete a blogy. Pre niekoho však stačí písať komentáre a niekto sa v nich rád vyjadruje ostro a štipľavo. Má jednoznačné postoje, vždy a všade rovnako, aj keď je to ďaleko od témy článku. Najčastejšie obhajuje svoje ideológie. Lebo nič iné taký komentár nie je okrem uvoľňovania vlastnej negatívnej energie a služby naočkovanej ideológii. Ideológia bývala a dnes už zase je (vždy bola) prostriedok na zjednocovanie ľudí (oviec a baranov) v mene zvučných ideí a zahmlených cieľov ("aby sa naše deti mali lepšie" a podobne). Niekedy býva aj základom revolúcií, teda vzbury proti danému poriadku a volania po zmene.
Zmena je život, ale je životom aj búranie domu? Záleží na uhle pohľadu. Hovorí sa tomu aj pokrok, progres. Záleží však na cieľoch toho pokroku a úprimnosti hlásateľov pokroku. Záleží hlavne na tom, či ideológia nie je len prostriedok dostať ľud (ovce a baranov) do jedného stáda proti inému stádu (povedané slovami Ezopových bájok). A to všetko pre tajomné a skryté ciele jednotlivca, alebo skupiny okolo neho.
Ako teraz z tejto úvahy "vykorčuľovať" k didaktickému (ezopovskému) poučeniu? Asi tak, že každý človek sa učí aj na vlastných chybách, ale ľudstvo je v princípe nepoučiteľné, teda neostáva nič iné, len začať od seba, otvoriť očí, zapnúť vlastný rozum, lebo iný nemáme (ak máme) a rozmýšľať strategicky ako šachista, aspoň 5 ťahov vopred, rozmýšľať nad ťahmi súpera a odhaliť jeho skutočné ciele.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára