2011/08/21

Dunaj v Poľsku

Operácia Dunaj je poľský film. Z tohto faktu teda prirodzene vychádzajú aj jeho tvorcovia, čo je na filme vidieť. Na stránke csfd je zaujímavé označenie filmu "komedie/drama" a pod tým "Česko/Polsko". Vysvetľujem si to tak, že z českej strany je to komédia a z poľskej dráma. Ale vážne, bral som to skôr ako absurdnú komédiu, než drámu, lebo na drámu to bolo príliš absurdné (až na jeden moment). História je len akýmsi vedľajším aspektom filmu. 

Ide o príchod jedného starého poľského tanku v rámci "bratskej" okupácie ČSSR piatimi armádami "spojencov" v roku 1968 do malej českej dedinky v pohraničí. Tam sa im podarilo tankovým spôsobom zakotviť v "hospode". Z účastníkov okupačného konfliktu v hospode sa postupne stáva miestna skupina česko-poľského priateľstva. Pri dobrom jedle a pri pive je svet vždy krajší.

Napriek všetkému, je v tom filme jedna silná scéna, ktorú som vyššie dal do zátvoriek, ktorá hovorí za všetko, za celý film. Pri strete poľského tanku zo sovietskym tankom, Sovieti vystrelia dávku zo samopalu a náhodne zasiahnu hluchonemé dievča z hospody. Bolek Polívka ju berie do náručia a odnáša domov. Poľský veliteľ sa vtedy spýta, čím oni môžu pomôcť? Na to reaguje Bolek v takom zmysle, že radšej nie, že už "pomohli" dosť...


Operácia Dunaj, réžia: Jacek Glomb
Hrajú: Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Jiří Menzel, Martha Issová, Jan Budař, Bolek Polívka, Vojtěch Dyk, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Monika Zoubková, Rudolf Hrušínský ml., Tomasz KotŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára