2009/02/23

Ako stopy

Neviem, či to nie je barbarstvo, prečítať na posedenie celú zbierku básní, ale táto zbierka ma tak zaujala, že som neodolal. Veď nejde o nejakú prvotinu, ale o vrcholné dielo Milana Rúfusa: "Ako stopy v snehu". K poézii vždy pristupujem s istou rezervou a podmieňujem jej čítanie aj vhodným rozpoložením a prostredím. Tentokrát som bol doslova nedočkavý.

Uvedomujúc si, čo všetko sa okolo Rúfusa v poslednom čase napísalo a pohovorilo, som si predsavzal, že sa nedám ničím ovplyvniť, len krásou umenia. Ťažko teraz hľadám vhodné slová, lebo tie básne sú naozaj nádherné a nielen jednotlivo, ale aj celá zbierka 45 básní je úžasná. Je to o kráse rýmov, áno aj to, aj o kráse myšlienok a múdrosti človeka ohromne bohatého na skúsenosti.

Na ukážku...

Stopy v snehu

Má báseň, má, čo chcela.
Nie slová ligotavé.
Pamäť má sídlo v hlave.

A hlava je už biela.
...

Večný tmel bytia

...
Láska sa noci nebojí.
Svietia jej hviezdne roje.
A v nepokojnom pokoji
verne si koná svoje.

________________
Milan Rúfus, Ako stopy v snehu, Slovenský spisovateľ, a.s. Bratislava, 2008

5 komentárov:

 1. Verše Milana Rúfusa sú pre mňa obrazom nežnej dokonalosti.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. navnadil si ma... :)
  pri najbližšej návšteve mesta naisto neobídem kníhkupectvo

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mia, nádej máš, ale pokiaľ viem, celý náklad je už rozpredaný.....

  Silvia, to čo som našiel v tejto zbierke, ma presvedčilo o tej dokonalosti..

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Vystihol si to, ako vzdy, nie vzdy je staroba studnou mudrosti, v Rufusovi je to viac nez iste, ale Jozko , aj Tvoja studna je plna mudrosti, co iste ocenuju mnohi...:-)
  dajana

  OdpovedaťOdstrániť
 5. dajana, neviem ako si to s tou múdrosťou myslela, ale tieto Rúfusove básne sú plné pokojného pohľadu späť, s nadhľadom nad život. Zaujímavé je, že sa vie usmiať aj nad duchovnými vecami, uznáva Boha, veď kto by ho mohol vyvrátiť ako nedosiahnuteľnú autoritu, ale ten pohľad na neho je vrcholne ľudský...

  OdpovedaťOdstrániť